Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da se rad na Predlogu zakona o rodnoj ravnopravnosti privodi kraju, dodajući da se priprema i Strategija rodne ravnopravnosti.
Brnabić je, na konferenciji “Stanje rodne ravnopravnosti u Srbiji”, koja je, u organizaciji Ženske parlamentarne mreže, održana u zgradi Doma Narodne skupštine, izrazila očekivanje da će se na sednici Vlade tokom februara naći i Strategija za prevenciju i sprečavanja nasilja nad ženama.
Ona je prenela zahvalnost ministarki za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordani Čomić i potpredsednici Vlade i ministarki rudarstva i energetike Zorani Mihajlović na tome što su pokrenule prvi međusektorski dijalog o rodnoj ravnopravnosti, kao i Ženskoj parlamentarnoj mreži za širi dijalog na teme koje, kako je istakla, ne treba da budu politizovane.
Prema njenim rečima, Ženska parlamentarne mreža u Skupštini Srbije je pokazala kako se vodi međupartijski dijalog i sarađuje na istom cilju, bez obzira na to sa kog političkog spektra učesnici dolaze.
Ženska parlamentarna mreža daje takve primere godinama i nadam se da ćemo kao društvo sve češće te primere slediti, naglasila je Brnabić i dodala da je ponosna na to što živi u zemlji u kojoj politička elita na vlasti daje primer borbe za rodnu ravnopravnost.
Srbija je u svetskom vrhu po broju žena u vladi, podsetila je ona i navela da joj je drago zato što se takav trend događa i u opštinama i u gradovima.
Imamo sve veći broj predsednica opština i gradonačelnica. Čak 20 lokalnih samouprava vode žene, a u 13 opština to čine prvi put. To su Alibunar, Bajina Bašta, Bela Crkva, Brus, Trstenik, Varvarin i druge, a prvi put u istoriji Niša i Užica su izabrane gradonačelnice, poručila je premijerka.
Ona je ocenila da je to „istorijski iskorak“, navodeći da ti primeri daju snagu i moć ženama koje žive u tim opštinama.
Nadam se da će se uskoro priključiti i privreda. U tom smislu je potrebno dodatno osnaživanje žena, istakla je Brnabić i dodala da se Srbija i dalje bori za to da sačuva lidersku poziciju u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti po broju žena koje učestvuju u političkom životu.