Na narednoj 25. sednici Opštinskog veća opštine Knjaževac, pred većnicima naćiće se predlog Odluke o izgradnji i postavljanju spomenika, odnosno biste Knjazu Milošu Obrenoviću.
Za sada nemamo preciznih informacija na kojoj će se lokaciji naći bista, ali o tome će odbornici raspravljati već u četvrtak, kada je zakazana nova sednica Opštinskog veća opštine Knjaževac.
Miloš Obrenović je rođen 18. marta 1780. ili 1783, i živeo je do 26. septembar 1860. godine.
Bio je knez Srbije od 1817. a pre toga drugi vrhovni vožd od 1815. godine.
Godine 1830. dobio je dostojanstvo naslednog Kneza.
Vladao je Srbijom od 1815. do 1839. i od 1858. do 1860. godine. 19 godina je proveo u izgnanstvu, od 1839. do 1858. godine, prvo u Beču a potom na svojim imanjima u Vlaškoj, odakle je davao političku podršku svojim pristalicama u Srbiji.
Učestvovao je u Prvom srpskom ustanku kao borac da bi zbog zasluga dogurao do zvanja vojvode, istakavši se u borbama kod Užica. Nakon sloma ustanka, 1813, bio je jedan od malobrojnih vojvoda koji su ostali u zemlji čime je zadobio poverenje značajnog dela naroda, u to teško doba. Nakon kraćeg vremena i pojačanog terora osmanlija stao je na čelo kao izabrani vođa Drugog srpskog ustanka, koji je podigao u Takovu, 1815.
Učestvovao je u najvažnijim bitkama i lično vodio pregovore sa Turcima.
Sklopio je usmeni dogovor sa Marašli Ali-pašom o mešovitoj srpsko-turskoj upravi.
Za vreme njegove prve vladavine, upornom diplomatijom, Srbija je postala autonomna kneževina u okviru Osmanskog carstva i ukinut je feudalizam nakon čega je nastao novi društveni sloj slobodno seljaštvo.
Knez Miloš je vladao autokratski, stalno odbijajući da ograniči i deli vlast, zbog čega je protiv njegove vlasti bilo podizano nekoliko buna.
Najznačajnija je bila Miletina buna koja je za posledicu imala donošenje kratkotrajnog liberalnog Sretenjskog ustava koji je postavio temelje pravnog poretka u zemlji.
Tokom svoje prve vladavine, knez Miloš je bio najbogatiji čovek u Srbiji i jedan od imućnijih na Balkanu, a tokom izgnanstva poslovno su ga pretekli drugi veletrgovci.
Iako je bio nepismen tokom njegove prve vladavine osnovane su 82 škole, 2 polugimnazije, 1 gimnazija i Liceum Knjažestva serbskog, koji predstavlja temelj visokog obrazovanja.
Tokom kratkotrajne druge vladavine naložio je da se progone politički protivnici za koje je smatrao da su odgovorni za njegovo višegodišnje izgnanstvo ali je i usvojen Zakon o skupštini čime se u zemlji utemeljio parlamentarni sistem.
(Deo teksta preuzet sa sajta slobodne enciklopedije Wikpedije)
2 Odgovor
Dobra ideja i podrzavam vas.
Zao mi je sto se u biografiji ili istorijatu Milosa Obrenovica bas nigde ne pominje da je posetio Knjazevac ili nesto vise od toga.
Da li mozemo da znamo konkretno, zasto bas njemu, pa ima jos znacajnijih licnosti?