Naslovna » Međunarodni dan dece obolele od raka – 15. februar 2021.

Međunarodni dan dece obolele od raka – 15. februar 2021.

Ustanovljen 2002. godine od strane Međunarodne kofederacije Udruženja roditelja dece obolele od raka, Međunarodni dan dece obolele od raka postao je deo Kalendara javnog zdravlja u Republici Srbiji 2013. godine.

Foto: zdravlje.org.rs
Foto: zdravlje.org.rs

Obeležava se 15. februara sa ciljem podizanja svesti o malignim bolestima u dečijem uzrastu, i dodatne podrške naporima koji imaju za cilj obezbeđivanje adekvatne dijagnostike, lečenja i podrške porodicama.

Ustanovljen 2002. godine od strane Međunarodne kofederacije Udruženja roditelja dece obolele od raka, Međunarodni dan dece obolele od raka postao je deo Kalendara javnog zdravlja u Republici Srbiji 2013. godine.

Obeležava se 15. februara sa ciljem podizanja svesti o malignim bolestima u dečijem uzrastu, i dodatne podrške naporima koji imaju za cilj obezbeđivanje adekvatne dijagnostike, lečenja i podrške porodicama.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenjuje da se u svetu godišnje postavi oko 300.000 dijagnoza malignih bolesti kod dece uzrasta 0-19 godina. Najčešće vrste malignih bolesti u dečjem uzrastu bile su leukemije, tumori mozga, limfomi, neuroblastom i Vilmsov tumor. Rana i tačna dijagnoza malignih bolesti kod dece, praćena efektivnim lečenjem, treba da bude cilj uspešnog pristupa u kontroli ovih bolesti.

Uspeh izlečenja raka kod dece je veliki, znatno veći nego u populaciji odraslih. U visokorazvijenim zemljama sveta, stopa preživljavanja dostiže čak 84%, a važno je napomenuti i da je ona u porastu čak i u pojedinim delovima sveta koji imaju slabije razvijene resurse ukoliko postoji lokalna i međunarodna podrška u ovoj oblasti.

Rano otkrivanje i tačna dijagnoza malignih bolesti kod dece mogu značajno uticati na povećanje verovatnoće preživljavanja, bolji odgovor bolesti na terapiju kao i manje skupo i manje intenzivno lečenje. Postizanje boljeg efekta programa koji promovišu adekvatan pristup u ranom prepoznavanju i tačnoj dijagnostici malignih bolesti u dečjem uzrastu, ostvarivo je kao zajednički cilj (koji obuhvata i zajedničku akciju) vladinih tela, nevladinih organizacija kao i roditeljskih i udruženja građana.

Ukupan broj predškolske dece obolele od malignih neoplazmi iznosi 34 u 2019. godini u Beogradu, prema podacima iz populacionog registra za rak. Stopa registrovane obolele dece ovog uzrasta na 100.000 dece iznosi 27.2. Najčešće maligne bolesti kod dece predškolskog uzrasta u 2019. godini odnose se na maligne neoplazme krvi i limfnog tkiva, na drugom mestu su maligne neoplazme organa za varenje. Zatim slede maligne neoplazme mokraćno-polnog sistema i zloćudni tumori štitne žlezde i drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem , potom maligne neoplazme oka, mozga i drugih delova CNS-a i neoplazme iz grupe sistema za disanje i sekundarnih zloćudnih tumora nedovoljno definisanih i neoznačenih.

Tokom 2019. godine u populacionom registru za rak registrovano je ukupno 30 dece obolelo od malignih neoplazmi u Beogradu u uzrastu od 7-19. godina. U 2019. godini, maligne bolesti (neoplazme) dece i omladine uzrasta 7–19 godina pokazuju stopu obolevanja od 14,4/100.000. Prema grupama dijagnoza, kao najčešće u ovoj dobnoj grupi u 2019. godini, izdvajaju se maligne neoplazme krvi i limfnog tkiva sa učešćem od 50% ukupnog broja novoobolelih, zatim slede zloćudni tumori štitne žlezde i drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem, zloćudni tumori oka, mozga i drugih delova CNS-a, zloćudni tumori kosti, kože, vezivnog tkiva i dojke i zloćudni tumori muških polnih organa.

26.04.2026.

Đokić potpisao protokol: sanacija krova zgrade u Ulici Miloš…

Predsednik opštine Knjaževac, Milan Đokić, potpisao je sa predstavnicama stambene zajednice u …

26.04.2026.

Akcija dobrovoljnog davanja krvi u sredu u Knjaževcu

U Knjaževcu će u sredu, 29. aprila, biti organizovana akcija dobrovoljnog davanja …

08.04.2026.

Vaskršnja čarolija u Knjaževcu: Manifestacija „Dani dečijih …

Turistička organizacija opštine Knjaževac organizuje manifestaciju „Dani dečijih uskršnjih radosti“, koja će …

08.04.2026.

Knjaževac dobija visoku školu – studije za vaspitače i medic…

Knjaževac ulazi u novu fazu razvoja – od naredne školske godine u …

01.04.2026.

Knjaževcu više od 17 miliona dinara za podršku porodicama, đ…

Opština Knjaževac dobila je značajna sredstva za unapređenje mera podrške porodicama, đacima …

30.03.2026.

Timočanin zadržao prvo mesto nakon 17. kola Zone Istok

U okviru 17. kola Zone Istok, fudbaleri Timočanina iz Knjaževca nisu izlazili …

Najnovije na portalu

20° min 16° / max 20°
Niski oblaci Vlažnost: 90%
Pet 08.05
14° / 22°
Sub 09.05
13° / 15°
Ned 10.05
12° / 24°
Pon 11.05
15° / 23°

Povezano...

[kl_kursna_top]
Za koga ćete glasati na lokalnim izborima 2026.

Lokalni izbori u Knjaževcu

Glasanje je završeno ili još nije počelo.
Srpska napredna stranka
69%
Studentska lista
16%
Opozicioni blok
7%
Neka četvrta opcija
3%
Ne izlazim da glasam
3%
Ne želim da se izjasnim
2%

Crkveni kalendar

Nema podataka u crkvenom kalendaru za ovaj datum.
Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!

Reklamni prostor