Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ministarka pravde Nela Kuborović posetili su danas Sigurnu kuću, u kojoj su poručili da od 1. juna stupa na snagu novi zakon koji nosi jasnu poruku: „Udarite li ženu, ići ćete u zatvor“.
Stefanović je, u izjavi novinarima, kazao da uvek kada poseti Sigurnu kuću priseti se teške situacije zbog čega su ove žene tu dospele i, kako dodaje, ljudski je da im se, ne samo pruži podrška, već da se učini sve što je moguće da nasilje prestane i svi nasilnici shvate da postoji snažan odgovor države protiv nasilja u porodici.
– Zbog toga i našim posetama i radom na novom zakonu, kao i aktivnostima policije, tužilaca i sudova na terenu želimo da ukažemo na to da nećemo stajati po strani, već ćemo svakim svojim delovanjem učiniti da to nasilje prestane – naglasio je on.
Stefanović je rekao da u našem društvu često ne postoji konsenzus o važnim pitanjima, ali da treba postići jedinstvo i poslati jasnu poruku da nećemo trpeti nasilje, da će se žene u Srbiji osećati bezbedno, da će policija oštro postupati prema nasilnicima, a sudovi ih osuđivati na ozbiljne zatvorske kazne.Prema njegovim rečima, zbog toga je donet novi zakon i počela obuka policajaca, tužilaca i sudija.
– Oni će biti spremni da od 1. juna u punom kapacitetu primenjuju zakon. Naš posao je da pružimo podršku, budemo oslonac i veoma oštri kada se govori o ovim krivičnim delima, da pokažemo izvršiocima, koji misle da mogu nekažnjeno da premlaćuju žene, da to nećemo tolerisati, da ćemo ih oštro kažnjavati i da će država biti oslonac svakoj žrtvi – poručio je Stefanović.
Istovremeno je istakao da je neophodan rad i na prevenciji, kako bi se uticalo na decu da shvate šta je nasilje, da nije samo fizičko, da može biti verbalno i ekonomsko, a da nasilje nije vrednost našeg društva.
Novi zakon, kako je objasnio, donet je zbog uočenih manjkavosti ranijeg sistema.
– Mi smo primetili da sistem nije dobar unazad mnogo godina i da su često bili neadekvatni odgovori države. Zbog toga smo doneli novi zakon kojim se omogućavaju veća ovlašćenja policije – rekao je Stefanović.
On je ukazao da, po novom zakonu, imamo hitnu meru gde možemo nasilnika da izbacimo iz kuće, da ga privedemo i da mu se odredi zadržavanje.
– Ranije ste morali da idete na sud, a ako nema vidljivih povreda on biva pušten. Bilo je hiljadu razloga da do pravde ne dođe brzo. Danas žrtvu nasilja ostavljamo u domu, bez obzira kome pripada, nasilnik se izdvaja iz kuće i onda imate meru koja može biti izrečena i na 30 dana u kojoj tužilaštvo, policija i sudovi imaju vremena da sagledaju situaciju i donesu odluku koja mera se primenjuje, a žrtva nasilja u tom periodu je bezbedna – podvukao je Stefanović.
Ukazao je da će u svakoj policijskoj stanici biti jedan do dva policajca koji su posebno obučeni za ovaj vid nasilja, i da će raditi na tome da se pošalje jasna poruka „udarite li na ženu ićićete u zatvor“.
Kuburović je kazala da su dva ministra današnjom posetom pokazale da se država ne bori samo sistematski protiv nasilja u porodici, već i ličnim angažovanjem njenih članova.
– Vlada Srbije pruža punu podršku da se u što većoj meri i što bolje implementira Zakon o zaštiti i borbi protiv nasilja u porodici koji počinje da se primenjuje od 1. juna – naglasila je ona.Kuburović je rekla da je zajedno sa svojim kolegom imala priliku da na licu mesta pruži podršku žrtvama nasilja u porodici i ukažu na ono šta ih očekuje sa novim zakonom, koji su sve vidovi podrške i pomoći koja može da im se pruži.Istakla je da postoji simbioza i povezanost više organa koji će učestvovati u borbi protiv nasilja u porodici.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo pravde rade, kako je ukazala, užurbano na tome da Zakon od 1. juna počne efikasno da se primenjuje.
Prema njenim rečima u toku su obuke za više od 400 policijskih službenika i više od 400 zamenika tužilaca i sudija.U zajedničkim radionicama, koje će se sprovoditi u toku specijalističke obuke biće uključene nevladine organizacije kako bi što više približili s čim se suočavaju žrtve nasilja.
Koordinator Sigurne kuće Vesna Stanojević zahvalila se ministrima što su obišli Sigurnu kuću i što su time svim ženama koje žve u njima sa decom pomogli na neki način i dali veru.
– To im mnogo znači, podiže veru, jer osete da postoji neko ko ih podržava, ko je na njihovoj strani, a i koliko država radi se pomogne da se zaštite žrtve nasilje uopšte, a pogotovo žrtvama nasilja u porodici – kazala je ona.
Stanojević je istakla da u Sigurnoj kući ima 27-oro dece dodajući da je nepotrebno govoriti koliko im je potrebna pomoć u odrastanju, da bi im životni put bio bolji nego što su roditelji mogli da im obezbede.
(Info: Tanjug, Informer)
4 Odgovor
A sta ako zena udari muskarca? Iako se slazim sa svim sto je gore navedeno, mora se malo misli posvetiti i tom slucaju u kome zena zloupotrebljava zastitu drzave.
U pravu si obican covek. Sta ako mene nasamara zena?
Prava moraju biti jednaka za sve – i za zene i za muskarce. Ovim zakonom dajemo preveliki znacaj zenama a utucujemo i osporavamo slobodu muskaraca. Razmislite malo o tome!
Moram da obrazlozim da u komentaru iznad ne mislim konkretno na fizicko zlostavljanje od strane zena, mada i ima i toga, vec na ono psihicko. Na koje mislim da ce neke zene pribegavati sve cesce zbog zastite koje im drzava pruza, padaju mi na pamet razna provociranja i isterivanja pravde, razumete vec. Moramo biti pazljivi oko ovih zakona, jer svima nama bi cilj trebala da bude istinska ravnopravnost. Opet napominjem da shvatam da je broj slucajeva u kojima je muskarac taj koji je pocinilac raznih nedela uveliko veci, ali ako nije pravda za sve, onda uopste nije pravda. Makar su me tako ucili na fakultetu.