Stara planina, planina koja krije neprocenjiva prirodna blaga, sa kojima su najviše upoznati njeni žitelji, stanovnici okolnih sela i mesta.

Stara planina svojim veoma specifičnim reljefom, čistom i netaknutom prirodom, te prelepim pejzažima i rekama, kao i raznolikim biljnim i životinjskim svetom, bukvalno spada u najlepše i najočuvanije planine u Srbiji, pa i šire.
Kako na Staroj planini vlada umereno-kontinentalna klima, u odnosu na nadmorsku visinu i sam položaj planine, pogodna je za mnoge prirodne kulture, uglavnom samonikle. Ono što je takođe dobro, ova planina je pod snegom skoro pet meseci godišnje, i to na visini od 1.100 do 1.900 metara. U proleće, zemlja je natopljena i spremna da bude obasipana raznim lekovitim biljkama, što poslednjih godina i te kako privlači pažnju javnosti u Srbiji, ali i celom Svetu.
Ako izostavimo lekovito bilje koje niče na svakom koraku, ova planina bogata je i pečurkama, što pokazuje i broj zainteresovanih berača ove godine. Neki od njih dnevno uberu i preko 50 kg pečurke prve i druge klase.
Sve to bi bilo znatno drugačije da Stara planina nije proglašena za park prirode 1997. zbog izuzetne raznovrsnosti biljnog i životinjskog sveta, kao i geomorfoloških, geoloških, hidroloških i hidrogeoloških osobenosti, u kojem je prisutan tradicionalni oblik života i kulturnih dobara.
Mnogi poznavaoci turizma i istorije bukvalno izdvajaju lepote i predele Stare planine i to:
Draganište – Evropski rezervat smrčevih šuma (picea abies)
Golema reka – Bukova prašuma (fagus)
Vražja glava – Šuma planinskog javora (acer spicatum)
Smrče (Arbinje) – Najočuvanije i nalepše sume smrče.
Kopren – Nalazište biljaka iz porodice mesozderki;
Bitan je i podatak da Stara planina spada u bogatija područja Srbije, jer na njoj raste 24,5 % biljnih vrsta od ukupnog fonda flore Srbije.
Na padinama njenih livada rasute su raznolike i prelepe mirišljave biljke, kao što su: Divlji zdravac, suručica, hajdučka trava, divizma, borovnica, brusnica, zlatnica, virak, lazarkinja…
Za Staru planinu mnogi govore da je prava prirodna apoteka.
Na obroncima Stare planine raste i mnogo lekovitog bilja koje je zaštićeno Zakonom.
U tu grupu spadaju i Juniperus communis – kleka; Asarum europaeum – kopitnjak; Chellidonium majus – rusa; Saponaria officinalis – sapunjača; Melilotus officinalis – zdraljevina; Ononis spinosa – gladis, zečji trn; Frangula alnus – krušina, krkavina; Viscum album – imela, bela imela; Angelica silvestris – divlja angelika; siviz, Gentiana lutea – lincura; Equisetum arvense – rastavić, prešlica i mnoge druge.
Ovaj medijski sadržaj sufinanisran je od strane opštine Knjaževac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Naziv projekta koji ralizuju “Knjaževačke novine“ je “Knjaževac i Stara Planina“.