Stara čaršija je naprepoznatljiviji deo opštine Knjaževac. To je gradsko jezgro gde su sve fasade uredno obojene, zanatlijske radnje, mehane, letnje bašte, daju dušu ovom delu grada i istovremeno ogledaju se u bistrim vodama Svrljiškog Timoka koji protiče ovde.
Stara čaršija u Knjaževcu predstavlja celinu koju čine građevinski objekti i prirodna sredina koja ih okružuje. U blizini se nalazi i centralni gradski i Spomen park, na levoj obali reke Svrljiškog Timoka.
Građevine u ovom delu naše opštine sagrađene su u periodu do 1875. godine.
Vredno je istaći da su objekti opstali za vreme ratova, konkretno u periodu od 1875. do 1878. godine za vreme srpsko-turskog rata, a potom i velikog požara koji je zahvatio ovo područje daleke 1876. godine. Tada, na žalost, uništen je veliki broj lepih objekata, ali i dosta je spašeno iz požara. I ranije, objekti su bili namenjeni starijim zanatskim i trgovačkim radnjama.
Onaj stariji deo čaršije, sa prizemnim objektima, predstavlja nasleđenu čaršiju koja je preuzeta od Turaka.
Krajem XIX i početkom XX veka nastao je donji niz spratnih objekata Stare čaršije.
Nekada davno ovde su bili smešteni krojači, ćurdžije, sarači, opančari, fotografi i sl. a vredno je reći da i danas postoje i rade pojedini lokali u ovom delu grada.
FILM ,,ZASEDA“ SNIMAN I U KNJAŽEVCU
1969. godine u Knjaževcu je snimljen čuveni film ,,Zaseda“ u režiji Živojina Pavlovića.
U ovom filmu glumili su Ivica Vidović, Milena Dravić, Slobodan Aligrudić kao i mnogi drugi, među kojima su bili i statisti iz knjaževačke opštine.
Ukratko o filmu…
Zaseda je jugoslovenski crno-beli igrani film snimljen 1969. godine, koji se smatra jednim od najpoznatijih ostvarenja tzv. Crnog talasa, takođe poznat i po političkim kontroverzama koje su dovele do njegovog višedecenijskog stavljanja u bunker. Scenario za film napisao Pavlović motivima vlastite pripovetke Legende i pripovetke Po treći put Antonija Isakovića. Radnja se događa 1945. godine pred kraj Drugog svetskog rata u Srbiji u vreme kada se novooformljena komunistička vlast još uvek mora suočavati sa zaostalim grupama četnika.
Vredno je istaći da je veliki broj turista prošao ovom trasom i upoznao se sa lepotama Knjaževca. Mnogi su iz Knjaževca poneli lepe utiske i otišli sa velikim divljenjem zbog lepote i jedinstvenog izgleda centra grada.
Vredno je istaći da je 1910. godine putujući na istok, čuveni arhitekta Le Corbusier posetio je Knjaževac. Inspirisan slikovitošću ulica i arhitekturom grada, napravio je crtež Knjaževca u tehnici Van Goga. Ovaj dragoceni dokument čuva se u Nacionalnom muzeju u Beogradu.
Ko je Le Corbusier?
Le Corbusier ili samo Korbizje je pseudonim francuskog arhitekte švajcarskog porekla, čije je pravo ime bilo Šarl-Eduar Žanre-Gri. Rođen je 6. oktobra 1887. u mestu Šo de Fon u Švajcarskoj i postao francuski građanin 1930. godine, a umro je 27. avgusta 1965. u Francuskoj. Le Korbizje je bio arhitekta i urbanista a takođe i slikar, vajar i pisac, a poznat je i kao saosnivač purizma.
Tokom svoje pedesetogodišnje karijere dizajnirao je zgrade u Evropi, Japanu, Indiji, i Severnoj i Južnoj Americi.
MALA VENECIJA
Stara čaršija i sedam mostova na Svrljiškom Timoku, koji protiče kroz središte grada i zbog čega je Knjaževac poznat i kao „mala Venecija“, prepoznatljivi su motivi i glavna knjaževačka obeležja. Nastala u tursko vreme a uobličena početkom dvadesetok veka, Stara čaršija je današnji izgled dobila pre sedam godina, kada su posle rekonstrukcije fasade njenih zgrada obojene jarkim bojama.
Tekst je nastao uz podršku Opštine Knjaževac – medijski sadržaj na temu ‚‚Turizam, poljoprivreda i privreda Knjaževca“ sufinansiran je iz budžeta Opštine Knjaževac.