Pogon za preradu meda u Knjaževcu za veoma kratko vreme višestruko je povećao proizvodnju, što je potvrdio i Srbislav Vidojević iz ‚‚Timomeda“.
Da razvoj poljoprivrede utiče na bolju privrednu sliku, dokaz su pčelari, ali i drugi poljoprivrednici i stočari koji marljivo rade na svojim imanjima.
Oni kažu da mesta u poljoprivredi ima za sve, a da svoje radnov vreme i angažovanje sami određujete.
Koliko radiš, toliko i zaradiš, kaže stočar Mitić iz Knjaževca.
Međutim, kada se fokusiramo na pčelarstvo i proizvodnju meda, ono što se do pre petnaestak godina smatralo isključivo hobijem, danas je svakako postalo jedna od perspektivnijih grana stočarstva – mislimo na pčelarstvo.
Srpski pčelari godišnje proizvedu između 6 i 12 hiljada tona meda.
Od ukupnog broja proizvedenog meda jedna četvrtina se izveze.
Pored svega, opštinskih olakšica i pomoći, pčelarima pomaže i država subvencijama od 720 dinara po košnici, ali i prilikom kupovine opreme, rojeva i matica.
Danas sa ponosom možemo da kažemo da smo veći izvoznici meda nego što je to naša stočarska proizvodnja vezana za izvoz bebi-bif mesa, kaže Srbislav Vidojević iz ‚‚Timomeda“ za nacionalnu televiziju RTS.
Med je savršen katalizator i pojačava dejstvo upotrebe biljaka i biljnih preparata. Zato se često i koristi kao preparat u kombinaciji sa drugim namirnicama, a ono što treba da znate – ne treba isti med da koristite za različita stanja.
_______________________________________________________________
Tekst je nastao uz podršku Opštine Knjaževac – medijski sadržaj na temu ‚‚Turizam, poljoprivreda i privreda Knjaževca“ sufinansiran je iz budžeta Opštine Knjaževac.