Naslovna » Još manje plate tokom bolovanja i odmora

Još manje plate tokom bolovanja i odmora

Ako prođe Vujovićeva varijanta zakona o platama u javnom sektoru, zarade oko 500.000 državnih službenika biće drastično manje u danima bolovanja i odmora.

Vuj

Ministar finansija Dušan Vujović, naime, insistira da se tokom odsustva zaposlenih zbog bolovanja, odmora ili slobodnih dana za 35 odsto umanji osnovna plata, a ne prosek 12-mesečnih primanja u koji ulaze i dodaci za dežurstva, rad vikendom i praznikom, prekovremeni rad, noćni rad, regres…

Po Vujovićevom scenariju, primera radi, primanja lekara specijaliste koji bi mesec dana bio na bolovanju bila bi bukvalno prepolovljena i iznosila bi oko 47.000 umesto 96.000 dinara (vidi okvir).

To je samo jedna od stvari oko kojih Vujović pravi problem iako se, prema rečima sindikalaca, prethodno saglasio sa nacrtom zakona koji je uradilo Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu i koji bi znatno manje udarao po džepu zaposlene u javnom sektoru.

Vujović je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta insistirao na ovim izmenama pretivši čak i ostavkom ako ne budu usvojene. Sindikati tvrde da postoje najave da će i minuli rad biti isključen iz nacrta te da će time radnici imati manja prava od onih koja su im garantovana Zakonom o radu.

– Ministar Vujović se zalaže za to da minuli rad praktično bude ukinut, odnosno da se ne obračunava tih 0,4 odsto, koliko se po Zakonu o radu dobija za svaku godinu staža. On bi da to, kao i topli obrok i regres, bude deo koeficijenta za obračun plata. Te stavke se, dakle, neće videti, pa kako onda da znamo kolike su i da li ih uopšte ima u konačnom obračunu – kaže za “Blic” predsednik UGS “Nezavisnost” Branislav Čanak.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Ljubisav Orbović kaže da su Vujovićevi predlozi suprotni Zakonu o radu i da mu nije jasno zašto država predlaže oprečne propise.

NAĐITE DRUGU DRŽAVU

Sednica Socijalno-ekonomskog saveta bila je prilično burna.

– U jednom trenutku, kada se videlo da će do kompromisa teško doći, Vujović nam je poručio da, ako se ne slažemo sa njim, nađemo drugu državu – potvrdili su za “Blic” Ljubisav Orbović i Branislav Čanak.

(Blic)

26.04.2026.

Đokić potpisao protokol: sanacija krova zgrade u Ulici Miloš…

Predsednik opštine Knjaževac, Milan Đokić, potpisao je sa predstavnicama stambene zajednice u …

26.04.2026.

Akcija dobrovoljnog davanja krvi u sredu u Knjaževcu

U Knjaževcu će u sredu, 29. aprila, biti organizovana akcija dobrovoljnog davanja …

08.04.2026.

Vaskršnja čarolija u Knjaževcu: Manifestacija „Dani dečijih …

Turistička organizacija opštine Knjaževac organizuje manifestaciju „Dani dečijih uskršnjih radosti“, koja će …

08.04.2026.

Knjaževac dobija visoku školu – studije za vaspitače i medic…

Knjaževac ulazi u novu fazu razvoja – od naredne školske godine u …

01.04.2026.

Knjaževcu više od 17 miliona dinara za podršku porodicama, đ…

Opština Knjaževac dobila je značajna sredstva za unapređenje mera podrške porodicama, đacima …

30.03.2026.

Timočanin zadržao prvo mesto nakon 17. kola Zone Istok

U okviru 17. kola Zone Istok, fudbaleri Timočanina iz Knjaževca nisu izlazili …

Najnovije na portalu

min 9° / max 10°
Niski oblaci Vlažnost: 93%
Čet 14.05
/ 18°
Pet 15.05
/ 21°
Sub 16.05
11° / 21°
Ned 17.05
10° / 16°

Povezano...

[kl_kursna_top]
Za koga ćete glasati na lokalnim izborima 2026.

Lokalni izbori u Knjaževcu

Glasanje je završeno ili još nije počelo.
Srpska napredna stranka
69%
Studentska lista
16%
Opozicioni blok
7%
Neka četvrta opcija
3%
Ne izlazim da glasam
3%
Ne želim da se izjasnim
2%

Crkveni kalendar

Nema podataka u crkvenom kalendaru za ovaj datum.
Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!

Reklamni prostor